facebook twitter youtube

LAPL Winners 2010 - Current

Team
Individual
Sponsor
 
Women
Sponsor
Hi-Lo

Spring 2016

Trunks #12
White on Rice

Jon Bourgault
Arnell Ferry
Brian Luce
Dustin Louie
Joe Nealon
Taka Fujiwara
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Tommy Nguyen
Bryan Haneiwich
Gabriel Rodriguez
Ray Brewer
Al Ballesteros
Julian Auzenne
Jose Torres
Marty Brennen
Halsey Corbin

(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Trunks 21
Oxwood 10
Trunks 21
Eagle LA 14
Oxwood 10
Trunks 21
Oxwood 10
Bar 10 23
Eagle LA 24
1st
2nd
3rd
4th
Lori Perry
Michelle Jonke
Saeromi Kim
Malisa Mapu
C-Frenz 17
Trunks 15
Trunks 15
C-Frenz 17
Jose Torres
Tod Davenport


Team
Individual
Sponsor
 
Women
Sponsor
Hi-Lo

Fall 2015

Oxwood #21
TBD

Jon Bourgault
April Garcia
Flexx Bell
Gibbi Tkatch
Joe Nealon
Taka Fujiwara
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Arnell Ferry
Al Ballesteros
Gabriel Rodriguez
Jose Torres
Ray Brewer
Matt Reilly
Cliff Giles Jr.
Michael Burritt
Michael Burritt

(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Trunks 24
Jerry's 29
Trunks 13
Jerry's 29
Eagle LA 17
Eagle LA 17
Jerry's 29
Trunks 14
Trunks 14
1st
2nd
3rd
4th
Saeromi Kim
Reyleen Jimenez
Charley McFeeley
Maria Ritner
Trunks 28
Trunks 23
Trunks 14
C-Frenz 26
Arnell Ferry
Brian N. LoTruglio

*Bryan Haneiwich Played for Arnell Ferry due to Arnell's finish in the Individual Event.

Spring 2015

Gold Coast #24
Feeling "Russ-less"

Phil Stephens
Gabriel Rodriguez
Michael Guerra
Schesary Berrios
Scott Finn
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Jose Torres
Cliff Giles, Jr
Jim Prather
Bryan Haneiwich
Julian Auzenne
Jon Bourgault
Al Ballesteros
Tre Rounds
Steve King
(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Oxwood
Oxwood
C-Frenz
Oxwood
Trunks
Oxwood
Oxwood
Gold Coast
Gold Coast
1st
2nd
3rd
4th
April Garcia
Saeromi Kim
Lori Perry
Rita Shemwell
Other Door
Trunks
Other Door
Other Door
Bryan Haneiwich 
Kerri Frasca

*Russ Pepin Played for Bryan Haneiwich due to Bryan's finish in the Individual Event.

Fall 2014

Oxwood #11
UrbanTribe

Jon Bourgault
Dave Narvaez
Flexx Bell
Gibbi Tkatch
Joe Nealon
Taka Fujiwara
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Bryan Haneiwich
Dustin Louie
David Boyd
Tommy Nguyen
Schesary Berrios
Russ Pepin
Jim Stramel
Matt Reilly
Justin Yau
(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Oxwood
Trunks
Oxwood
Trunks
Gold Coast
Gold Coast
Trunks
Trunks
Gold Coast
1st
2nd
3rd
4th
Maria Ritner
Anna Tkatch
Vern Addison
Lori Perry
Other Door
Public House
Public House
Other Door
Jon Bourgault
Saeromi Kim

*Arnell Ferry Played for Jon Bourgault due to Jon's finish in the Team Event.

Spring 2014

Oxwood #28
Stroke of Genius

Al Ballesteros
Bryan Haneiwich
Cliff Giles, Jr
David Boyd
Jose Torres
Richard Colon

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Gabriel Rodriguez
Jim Stramel
Jon Bourgault
Bill Hoover
Marty Brennan
Matt Reilly
Arnell Ferry
Dustin Louie
Paul Kutac*
(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Gold Coast
Melgaurd
Trunks
Oxwood
Melgaurd
Trunks
Gold Coast
Melgaurd
Trunks
1st
2nd
3rd
4th
Reyleen Jimenez
Saeromi Kim
Charley McFeeley
Vern Addison
Trunks
Melgaurd
Melgaurd
Oil Can Harry's
Matt Reilly
Julian Auzenne

Fall 2013

Oxwood 21

Gibbi Tkatch
Bill Dehn
Bill Hoover
Flexx Bell
Nakib Chowdhury
Todd Mathus

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Rick Ayres
Bryan Haneiwich
Al Ballesteros
Jim Prather
Cliff Giles Jr.
Dustin Louie
Schesary Berrios
Justin Yau
Aaron Amaral*
(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Gold Coast
Oxwood
Oxwood
MJ's
Oxwood
Revolver
Gold Coast
Revolver
Trunks
1st
2nd
3rd
4th
Lori Perry
Reyleen Jimenez
Saeromi Kim
Maria Padron-Ritner 
Paladino's
Trunks
Revolver
Paladino's
Julian Auzenne
Marty Brennan

Spring 2013

Trunks

Jon Bourgault
Arthur Redenski
Joe Nealon
Marcus Vincent
Sam Gintel
Taka Fujiwara



1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Rick Ayres    
Jeffrey Hersh 
Schesary Berrios 
Julian Auzenne    
Jefferson Javier   
Michael Gressett  
Arnell Ferry         
Cliff Giles, Jr.
Steve Duckman*
(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Gold Coast
Gold Coast
Gold Coast
Trunks
Revolver
Trunks
Trunks
Trunks
Penthouse
1st
2nd
3rd
4th
Reyleen Jimenez
Saeromi Kim
Charley McFeeley
Kerri Frasca  
Trunks
Gold Coast
Revolver
Paladino's 
Malisa Mapu
Edward Kang

Fall 2012

Oxwood

Jose Torres
Al Ballesteros
Bryan Haneiwich
Nakib Chowdhury
Richard Colon 



1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Julian Auzenne
James Prather
Schesary Berrios
Rick Ayres
Matt Reilly
Marty Brennan
Ricky Man
Jim Stramel
Adam Kuhl*
(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Trunks
Trunks
Gold Coast
Gold Coast
Trunks
Sports Harbour
Revolver
Sports Harbour
Revolver
1st
2nd
3rd
4th
Saeromi Kim
Reyleen Jimenez
Anna Tkatch*
Vern Addison 
*(Charley McFeeley replaced Anna due to Anna not being able to attend the WCC) 
  
Gold Coast
Sports Harbour
Oil Can Harry's
Oil Can Harry's
Matt Reilly*
Ian Dodril
*(Marvin Amador replaced Matt Reilly in the Hi-Low due to Matt's 5th place open indiviual finish)

Spring 2012

Trunks

Jon Bourgault
Julian Auzenne
Arthur Redenski
Joe Nealon
Matt Reilly
Taka Fujiwara 



1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Nakib Chowdhury
Bryan Haneiwich
Richard Colon
Rick Ayres
Rob Leahy
Cliff Giles, Jr
Gabriel Rodriguez
David Boyd
Michael Roth*
(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Oil Can Harry's
The Other Door
Oxwood
Gold Coast
Oil Can Harry's
Trunks
Gold Coast
Oxwood
Penthouse
1st
2nd
3rd
4th
Reyleen Jimenez
Tammy Strout
Saeromi Kim
Malisa Mapu
 
Roosterfish
Penthouse
Roosterfish
Paladino's
Gibbi Tkatch
Dennis Ryan
Team
Individual
Sponsor
 
Women
Sponsor
Hi-Lo

Fall 2011

Oxwood

David Boyd 
Al Ballesteros 
Daniel Isaza 
Jose Torres 
Richard Colon 



1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Bryan Haneiwich 
Flex Bell 
Gabriel Rodriguez 
Rick Ayres 
Ricky Man 
Rob Leahy 
Marvin Amador
Jeffrey Hersh
Jay Beswick* 
(*WCC 8th place, winner of the last chance tournament)

 

Penthouse
Oxwood
Gold Coast
Gold Coast
Gold Coast
Oil Can Harry's
Penthouse
Gold Coast
Eagle LA
1st
2nd
3rd
4th
Malisa Mapu
Saeromi Kim
Rita Shemwell 
Kerri Frasca
 
Paladino's
Roosterfish
Paladino's
Paladino's
Lori Perry
Steve Duckman

Spring 2011

Oxwood

Bill Hoover
Bill Dehn
Flex Bell
Gibbi Tkatch
Rich Walker
Rick Krueger 



1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Bryan Haneiwich
David Boyd
Jon Bourgault
Joe Nealon
Jim Peterson
Gabriel Rodriguez
Walter Rich
Jose Torres
Jake Fisher*
(*WCC 8th place, winner of the rising star tournament)

 

Oil Can Harry's
Oxwood
Oil Can Harry's
Oil Can Harry's
Paladino's
Gold Coast
Trunks
Oxwood
Gold Coast
1st
2nd
3rd
4th
Malisa Mapu
Kerri Frasca
Shiela Cordaway
Rita Shemwell
 
Paladino's
Paladino's
Paladino's
Paladino's
Al Balasteros
Arturo Carrillo

Fall 2010

Gold Coast

Jake Fisher
Rick Ayres
Taka Fujiwara
Joe Bertoldo
Jeffrey Hersh
Doug Madrigal 



1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
8th*
Julian Auzenne
Rich Walker
Rob Leahy 
Russ Pepin
Bill Bednash 
Bryan Haneiwich
Kevin Lewis
Ray Brewer
Jim Stramel* 
(*WCC 8th place, winner of the rising star tournament)

 

MoonShadow
MoonShadow
Oxwood
Trunks
Oxwood
MoonShadow
Oxwood
Eagle LA
Roosterfish
1st
2nd
3rd
4th
Malisa Mapu 
Shiela Cordaway 
Kerri Frasca 
Rita Shemwell
 
Paladino's
Paladino's
Paladino's
Paladino's
Cliff Giles Jr.
Lori Perry

Spring 2010

Oxwood

Bill Hoover
Bill Dehn
Pauly Pace
Gibbi Tkatch
Gabor Panczel
Rick Krueger  



1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th

Tony Wales
Jon Bourgault
Taka Fujiwara
David Boyd 
Marvin Amador
Rick Ayres
Russ Pepin
Jeffrey Hersh

 

MoonShadow
MoonShadow
Gold Coast
Oxwood
MoonShadow
Gold Coast
Trunks
Gold Coast
1st
2nd
3rd
4th
Rita Shemwell 
Malisa Mapu
Penny Spitzmesser
Reyleen Jimenez
 
Paladino's
Paladino's
Paladino's
Roosterfish
Bryan Haneiwich
John Wilkes

On the subject of us

The Los Angeles Pool League is a voluntary organization of individuals committed to organize and...More

Connect with us

Subscribe to LAPL

facebook twitter youtube 

Contact the LAPL Here

League Archives

You are here: Home History LAPL Winners 2010 - Current